Forum asociat blogului meu Florin Rotaru
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

...un punct de vedere...

In jos

...un punct de vedere... Empty ...un punct de vedere...

Mesaj  CRUDU ANTOANETA Vin 12 Aug 2011 - 22:37

Vama Veche..".un capat de tara",situat la granita tarii cu Bulgaria...pe malul Marii Negre...Un loc unde isi face veacul(vacanta),o lume pestrita...
Acolo lumea merge ca mine, din curiozitate,altora le place pentru o scurta perioada dezordinea din afara ordinii in care traiesc zi de zi...iar restul sunt"100% vama si restul hai hui"-aceasta este o reclama , alaturi de berea Ursus,care este de fapt ca o sigla a acestui loc.... expusa e toate gardurile...
Ceea ce m-a frapat in acest perimetru pe care l-am vizitat de curand,au fost acele grupuri de tineri,nespalati,cu parul colorat in verde rosu,galben si" apretat",cu cercei in nas,urechi,sprincene... si mai stiu eu pe unde,cu ochii tulburi de alcool sau etnobotanice,grupati si care stateau la cersit :"da-mi si mie un leu"...care-si dadeau din mana in mana un hamburgher din care musca fiecare cu nesat,iar la final spuneau ca s-au saturat...acei tineri cu ochii rosii de nesomn,sau mai stiu eu de ce?...mergeau printre turisti cu un carton de pe care traduceai din engleza in romana"da-mi un leu sa-mi cumpar alcool"...ei,toate acestea m-au facut sa ma crucesc...toate m-au frapat...
Nu sunt mestera in exprimare,dar cat sa fac sa ma intelegeti,stiu sa expun si sa interpretez niste aspecte...Cu siguranta copii aceia erau cuprinsi intr-o forma de invatamant... cu siguranta ca aveau parinti. Unde sunt acei parinti ? Ce fac ei, de permit copiilor sa plece "HAI HUI" de acasa in asa un loc?...VAMA VECHE are farmecul ei pentru acei care indragesc dezordinea,lancezeala,libertatea totala,dar pe mine m-a lasat rece... desi afara erau 32 grade Celsius....
Stiu ca printre noi sunt si persoane care adora aceasta locatie, dar ca parinte sa induci unui copil spiritul acesta de "hai hui" prin tara , nesupravegheat, pentru mine este peste puterea mea de intelegere... poate am imbatrinit si nu mai sunt in trend cu ceea ce se poarta, dar acolo as sta doar numai inchis... ca altfel ,dau si fug...
Alt aspect care m-a determinat sa-mi pun intrebari este acela ,ca regulile de igiena din cadrul unitatilor prestatoare de servicii lipsesc cu desavarsire din acel loc... am vazut multa mizerie , control sanitar nu exista, in schimb am vazut multe masini Ecosal care erau la datorie pentru a ridica gunoaiele..
In speranta ca nu deranjez prea mult si in cazul in care cineva se simte lezat,eu nu retractez cele afirmate...si toate vor ramane la stadiul unui PUNCT DE VEDERE...


...un punct de vedere... Click_10
...un punct de vedere... Pageviews_0
















CRUDU ANTOANETA
CRUDU ANTOANETA

Mesaje : 8
Data de înscriere : 03/08/2011
Varsta : 64
Localizare : oras GALATI/judet GALATI

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum