Forum asociat blogului meu Florin Rotaru
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

... sa-i spunem 'despre cultura'...

In jos

... sa-i spunem 'despre cultura'... Empty ... sa-i spunem 'despre cultura'...

Mesaj  CRUDU ANTOANETA Joi 18 Aug 2011 - 12:47

In perioada 15-18 august 2011,in orasul meu s-a desfasurat Concursul International de folclor "DOINA COVURLUIULUI"; la aceasta activitate culturala au participat tari din Europa si Asia Mica si s-a desfasurat sub egida Consiliului Judetean Galati.
Organizarea acestui concurs, pe durata celor patru seri, a fost de exceptie, organele locale s-au intrecut pe ele, prin modul desfasurarii, acestor activitati culturale...
Nu sunt carcotasa, dar noi spectatorii de rand , nu mai suntem ce am fost odata...oameni veseli, plini de umor,cu toate ca era interzisa o anumita stare de spirit si la care nu trebuia sa faci nici o referinta...
In acesta seara de gala, cand s-au decernat premiile,spectatorii care in alte seri de mult apuse,umpleau salile de spectacol si rezonau cu artistii si actul de cultura prezentat, in aceasta seara, nu erau atatia spectatori cat ar fi trebuit sa fie, cu toate ca actiunea a fost
daruita pe gratis fiecaruia dintre noi.
Starea de spirit a multora dintre noi nu mai este ce a fost... am uitat cu desavarsire sa ne respectam aproapele... cand s-au anuntat castigatorii, s-a intonat imnul fiecarui stat, moment in care am observat o stare de indolenta crasa din partea multora dintre spectatori... prin aceea ca nici macar nu au catadicsit sa se ridice in picioare in semn de respect pentru imnul statului respectiv...in plus faceau tot felul de comentarii care nu aveau nici o legatura cu ceea ce se intampla pe scena.
Raman la parerea mea ca societate in care traim , ne-a transformat total , din acei oameni care traiam actul de cultura la maxim,care ne respectam si eram respectati, nu mai stim nici cele mai elementare reguli de respect si consideratie pentru cei de langa noi...
Trebuie sa ne bucuram cand vedem pe unii dintre semenii nostri carora le-au mai ramas cate ceva din ceea ce au dobandit de-a lungul timpului si sa ne intristam deopotriva cand oameni la a doua tinerete ,nu mai au nimic de spus... sau spun foarte putin...

Actul de cultura din aceste patru seri s-a infaptuit cu succes , dar unii dintre noi nu stim cu ce am ramas...in afara unor aplauze seci... cu nimic...sunt trista ca nu mai este ce-a fost o data in salile de spectacole... si cand este gratis , ni se pare mult si degeaba...
Oricum actul de cultura a fost la el acasa, dar a intrat in sufletele catorva dintre noi... romanii nu stiu sa se mai distreze, nu stiu sa se mai bucure si toate acestea din cauza greutatilor pe care ni le pune la dispozitie societatea...imi pare rau ca spun toate acestea!!!..

... sa-i spunem 'despre cultura'... Click_10
... sa-i spunem 'despre cultura'... Pageviews_0
CRUDU ANTOANETA
CRUDU ANTOANETA

Mesaje : 8
Data de înscriere : 03/08/2011
Varsta : 64
Localizare : oras GALATI/judet GALATI

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum